Tietokilpailukalenteri

 

HUOM! Tarkempia tietoja Tapahtumat-sivun kalenterissa!

Kilpailujen tuloksia löytyy myös Tiedostot- sekä Menneet tietokilpailut -sivuilta.

 

2017

10.-12.11. Zagreb, Kroatia, Tietokilpailun EM-kilpailut (henkilökohtainen ja parikilpailu sekä joukkuekilpailuja ja erikoiskilpailuja)

syys-lokakuu Oulu, Tietokilpailun SM-kilpailut (henkilökohtainen ja joukkuekilpailu)

26.8. Seinäjoki Open (parikilpailu)

3.6. Oulu ja Turku, Tietokilpailun MM-kilpailut (henkilökohtainen kilpailu)

6.5.  Turku Open (joukkuekilpailu)

29.4. Oulu, Visafestarit (useita pubivisoja)

18.3. Oulu ja Tampere, Norjan avoimet (henkilökohtainen kilpailu)

12.3. Iin avoimet tietomestaruuskilpailut (joukkuekilpailu)

4.3. Oulun avoimet tietomestaruuskilpailut (henkilökohtainen kilpailu)

21.1. Oulu, Turku, ym., Talvimestaruuskilpailu (henkilökohtainen kilpailu).

2016

3.-6.11. Ateena, Kreikka, tietokilpailun EM-kilpailut (henkilökohtainen ja parikilpailu sekä joukkuekilpailuja ja erikoiskilpailuja).

24.9. Tampere, tietokilpailun SM-kilpailut (henkilökohtainen ja joukkuekilpailu)

3.9. Seinäjoki, Seinäjoki Open (parikilpailu)

4.6. Turku ja Oulu, tietokilpailun MM-kilpailut (henkilökohtainen kilpailu)

14.5. Turku, Turku Open (joukkuekilpailu)

7.5. Oulu (joukkuekilpailu)

2.4. Oulu, Tampere ja Turku, Norjan avoimet (henkilökohtainen kilpailu)

5.3. Oulu, Oulun avoimet (henkilökohtainen kilpailu; kysymykset laatii Tuomas Tumi)

23.1. Oulu, Seinäjoki, Tampere ja Turku, Talvimestaruuskilpailu (henkilökohtainen kilpailu).

2015

6.-8.11. Rotterdam, Alankomaat, tietokilpailun EM-kilpailut (henkilökohtainen ja parikilpailu sekä joukkuekilpailuja).

19.9. Seinäjoki, tietokilpailun SM-kilpailut (henkilökohtainen ja joukkuekilpailu).

6.6. Turku ja Oulu, tietokilpailun MM-kilpailut (henkilökohtainen kilpailu).

25.-26.4. Oslo, Norja, tietokilpailun PM-kilpailut (henkilökohtainen, pari- ja joukkuekilpailu).

11.4. Helsinki, Norjan avoimet (henkilökohtainen kilpailu).

7.3. Oulu, Oulun avoimet (henkilökohtainen kilpailu; kysymykset laatii Tero Kalliolevo).

2014

31.10.-2.11. Bukarest, Romania, tietokilpailun EM-kilpailut (henkilökohtainen ja parikilpailu sekä joukkuekilpailuja).

13.9. Turku, tietokilpailun SM-kilpailut (henkilökohtainen ja joukkuekilpailu).

16.8. Seinäjoki, Seinäjoki Open, Elinkeinotalolla (parikilpailu).

7.6. Turku ja Oulu, tietokilpailun MM-kilpailut (henkilökohtainen kilpailu).

17.5. Oulu, Katrillikisa (joukkuekilpailu).

26.4. Turku, Turku Open Veritas-stadionin St. Patrick's Pubissa (joukkuekilpailu).

5.4. Tampere, Norjan avoimet (henkilökohtainen kilpailu).

1.3. Oulu, Oulun avoimet (henkilökohtainen kilpailu; kysymykset laatii Tuomas Tumi).

2013

1.-3.11. Liverpool, Iso-Britannia, tietokilpailun EM-kilpailut (henkilökohtainen ja parikilpailu sekä joukkuekilpailuja).

5.10. Tampere, German Open eli Saksan avoimet (henkilökohtainen kilpailu)

21.9. Oulu, tietokilpailun SM-kilpailut (henkilökohtainen ja joukkuekilpailu).

24.8. Seinäjoki, Seinäjoki Open (parikilpailu).

1.6. Tampere ja Turku, tietokilpailun MM-kilpailut (henkilökohtainen kilpailu).

25.5. Turku, Turku Open (joukkuekilpailu).

4.5. Oulu, Kenttäkilpailu (joukkuekilpailu).

6.4. Helsinki, Norjan avoimet (henkilökohtainen kilpailu).

2012

9.-11.11. Tartto, Viro, tietokilpailun EM-kilpailut (henkilökohtainen ja parikilpailu sekä joukkuekilpailuja).

29.9. Tampere, tietokilpailun SM-kilpailut (henkilökohtainen ja joukkuekilpailu).

8.9. Seinäjoki, Seinäjoki Open, Elinkeinotalolla (parikilpailu).

2.6. klo 13.00 Tampere (pääkirjasto Metso) ja Turku (pääkirjasto), tietokilpailun MM-kilpailut (henkilökohtainen kilpailu).

26.5. klo 14.30 Turku, Turku Open, Kupittaalla, Veritas-stadionin Olé-ravintolassa (joukkuekilpailu).

19.-20.5. Kööpenhamina, Tanska, tietokilpailun PM-kilpailut (henkilökohtainen, pari- ja joukkuekilpailu).

5.5. klo 15.00 Oulu, Lasaretti-visa, Hotelli-ravintola Lasaretin (Kasarmintie 13) Yrjö-salissa (joukkuekilpailu).

31.3. klo 13.00 Tampere, Norjan avoimet, pääkirjasto Metson Toivonen-sali pohjakerroksessa (henkilökohtainen kilpailu).

2011

4.-6.11. Brugge, Belgia, tietokilpailun EM-kilpailut.

1.10. Seinäjoki, tietokilpailun SM-kilpailut (henkilökohtainen ja joukkuekilpailu), Etelä-Pohjanmaan Elinkeinotalo, Huhtalantie 2, 60220 Seinäjoki. 

4.6. Tampere, pääkirjasto Metson luentosali 1 (2. krs.), Pirkankatu 2; Turku, pääkirjaston Studio-sali, Linnankatu 5; Oulu, Oulun kaupunginarkisto, Kansankatu 55 A; Tietokilpailun MM-kilpailujen Suomen osuus, klo 13.00 ->

14.5. Turku, Turku Open, Veritas -stadionin St. Patrick’s ravintola, 14.30->

7.5. Oulu, Hotelli-ravintola Lasaretti, Lasarettivisa, 14.30->

2.4. Oulu, Kansankatu 47 (PSK-opisto), Oulun avoimet, 14.30-> 

2010

 

18.9. Turku, Linnasmäen kongressihotelli, opetus 22 (2. krs), tietokilpailun SM-kilpailut (yksilö- ja joukkuekisa), klo 14.00 ja 17.30

5.6. Tampere, pääkirjasto Metson luentosali 1, tietokilpailun MM-kilpailut, klo 13.00

5.6 Oulu, Oulun kaupunginarkisto, Kansankatu 55 A, tietokilpailun MM-kilpailut, klo 13.00

22.-23.5. Turku, Linnasmäen Kongressikeskus-hotelli, Pohjoismaiden mestaruuskilpailut 2010

6.3. Tampere, pääkirjasto Metson luentosali 2, Norjan avoimet 2010, klo 13.00

2009

14.3. Oulu, Oulun Avoimet Tietomestaruuskilpailut

18.4. Helsinki Sanomatalo, Urheilutiedon SM-kisa, klo 12.00

9.5. Oulu Yrjön sali, Lasarettivisa, klo 15.00

16.5. Turku, Turku Open, Kupittaan paviljonki, klo 14.30

6.6.  Tampere, pääkirjasto Metso, Tietokilpailun MM-kisat, klo 13

19.9. Oulu, Tietokilpailun SM-kisat klo 15.00->, Kirkkotorin koulutuskeskus, Asemakatu 5 90100 Oulu.

6.11.-8.11 Dordrecht, Alankomaat, Tietokilpailun EM-kisat 2009.

2008

31.10. - 2.11. Oslo, Norja, Tietokilpailun EM-kisat

6.9. Tampere, Tampereen yliopisto sali Pinni B1100, Tietokilpailun SM-kisat (henkilökohtainen visa ja joukkuevisa), klo 12.00-18.00

7.6. Tampere, pääkirjasto Metso, Tietokilpailun MM-kisat, klo 13.00

10.5. Tallinna, Viro, Tietokilpailun Pohjoismaiden mestaruuskisat, tulokset

15.3. Oulu, Oulun avoimet 2008, tulokset

2007

9.11.-11.11 Blackpool, Englanti Tietokilpailun EM-kisat

20.10. Tampere, Tampere - Tartto -naapurivisa, 14.00 ravintola Plevna

16.10 Tampere, karsinta Tampere-Tartto -naapurivisaan 18.30 ravintola Tillikka. Kilpailun kolme parasta joukkuetta pääsevät naapurivisaan kilpailemaan.                                Karsinnasta selvisivät jatkoon joukkueet Kalpea tympönen, Juhola ja Aitoon kirkastusjuhlat. Karsintakilpailun voitti jatkokysymyksellä Kalpea tympönen (16+1 pistettä), toinen oli Juhola (16p.) ja kolmas myös jatkokysymyksen tiennyt, neljänneksi sijoittuneen joukkueen kanssa tasapisteissä varsinaisen kilpailun jälkeen ollut Aitoon kirkastusjuhlat (13+1 p.)

29.9. Tartto, Viro  Viro-Suomi urheiluvisamaaottelu

2.6.    Tampere, Tietokilpailun MM-kisat 12.30 pääkirjasto Metson luentosali 1, lisätietoa www.iqa.be

20.5.   15.00 Tampere, Panimoravintola Plevna, Tampere-Turku-Oulu kaupunkivisa. Turusta lähtee bussi 12.30 Tampereelle. Neljän hengen joukkueet, tavoitteena n. 4-6 joukkuetta Oulusta, 10-12 Turusta ja 12 Tampereelta sekä toimittajien (Aamulehti, Turun Sanomat, mahd. Kaleva) joukkueet. Kaupunkien välinen voitto ratkaistaan "formulapistein". Joukkue tuo sijoituksensa mukaan pisteitä kaupungilleen: 1. 10 pistettä, 2. 8p. 3. 6p. 4. 5p. jne. Kysymykset ovat yleistietokilpailukysymyksiä (historia, urheilu, maantieto, viihde, taide, yhteiskunta, knopit).

6.5.    12.00 Tallinna, Viro - Virolaisten järjestämä henkilökohtainen urheiluvisa. Kilpailukysymykset ovat viron lisäksi myös suomeksi.

14.4.  12.00 Urheilutiedon SM-kilpailu, Helsinki Sanomatalo. Tulokset: http://www.sci.fi/~sut/ Kysymykset ja vastaukset ilmestyvät sivuille aikanaan.

24.3.  14.00 Oulu, Oulun avoimet tietokilpailun mestaruuskisat, Kansankatu 55A (Oulun kaupunginarkisto. Kysymyksiä on 100 ja vastausaikaa kaksi tuntia. tulokset 

2006

1.12 - 4.12 Pariisi, Ranska - Tietokilpailun EM-kisat (EQC 2006). Tulokset

7.10. Oulu - Ravintola Katrilli 14.30 - Oulu vs. Tampere vs. Kokkola vs. Ii vierailuvisa. Tulokset: 1. Juhola, Tampere 41p., 2. Jukolan veljekset, Oulu 40p. 3. SRK, Ii 38p.